Debata na temat wieku…

1A-2Uczniowie klasy 1a podczas godziny z wychowawcą zastanawiali się czy w wieku 16 lat młody człowiek powinien mieć prawo do samodzielnego wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych w przypadku usług społeczeństwa informacyjnego (m.in. udział w portalach społecznościowych, korzystanie z poczty elektronicznej, korzystanie z gier on-line). Debata oraz rozmowy z pozostałymi uczniami odbyły się w ramach realizacji Programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Inspiracją do rozmów z uczniami stały się trwające prace nad krajową reformą ochrony danych osobowym w Polsce.

Reforma spowodowana jest przyjęciem przez Komisję Europejską rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich  danych  oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Wasze opinie były bardzo ciekawe. Świadomie podeszliście do problemu ochrony danych osobowych. Każdy argument ten za i przeciw był trafny i przemyślany.

Zachęcam do zapoznania się z materiałem informacyjnym dotyczącym kwestii wyrażania przez dziecko zgody na przetwarzanie danych osobowych [link]

[fot. A. Lewandowska ]