Akcja „Dane ZAprogramowane” za nami

DANE

Marzec upłynął nam pod hasłem programowania, a wszystko za sprawą akcji „DANE ZAPROGRAMOWANE” realizowanej w ramach Programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”.
Uczniowie klas drugich i trzecich mieli za zadanie w programie Scratch przygotować grę związaną z ochroną danych osobowych. Prezentujemy pierwsze propozycje, wkrótce kolejne, a przed nami jeszcze planowany turniej „Dane dobrze zagrane”. Doświadczenie z tej akcji pokazuje, że od tworzenia gier można się tak samo uzależnić jak od grania – dlatego proponuję aby więcej czasu poświęcać na naukę programowania niż na gry 🙂 Co wy na to? Zachęcam do zapoznania się z pierwszymi grami.

1. Gabrysia Błaszczyk (2a) [link do gry]
Gra polega na zebraniu jak największej liczby „AntiVirusów” unikając przy tym duszków pod nazwą „Trojan” oraz „Spam”; antivirus dodaje 1 punkt, a pozostałe postaci odbierają po jednym punkcie. Pamiętaj trojan może przejąć twoje hasło, a wysyłanie spamu jest karalne. Może ci w tym pomóc antywirus!
Rozgrywka ma ograniczony czas (1 minuta)

2. Julia Guz (2a) [link do gry]
W Internecie czyhają na nas różne niebezpieczeństwa, z którymi lepiej nie mieć do czynienia. Mogą to być np. hakerzy, trojany, spam, hejt. Spróbuj dotrzeć do mety nie dotykając ścian ani tych niebezpieczeństwa.
Pamiętaj! w Internecie, aby czuć się bezpiecznym trzeba być czujnym i ostrożnym!

Sterowanie: strzałki

3. Maciej Laskowski (2a) [link do gry]
Wykradaj dane hakerowi, niszcz spam i wirusy lecz nie daj im się dotknąć, pokonaj hakera w ostatecznej walce, ale co najważniejsze dobrze się baw!
Pamiętaj! Twoje dane osobowe są cenne!

Sterowanie
Spacja – Strzał (Strzelaj aby zniszczyć wrogów)

4. Kacper Tarka i Adam Cabaj (2a) [link do gry]
Zadanie polega na zebraniu jak największej liczby adresów e-mail.
Pamiętaj! E-mail to również dana osobowa.

5. Sandra Połeć (3b) [link do gry]
W grze złą postacią jest haker, który próbuje wyłapać wszystkie dane osobowe zbierając je. Za to dostaje punkty.
Żeby otworzyć grę, należy nacisnąć zieloną flagę.

Hakerem poruszamy się strzałkami we wszystkie strony.
Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczać swój komputer, telefon, tablet – jest wiele danych, które chętnie przejmie ktoś bez twojej zgody!

 giodo2016m
"Twoje dane - Twoja sprawa"